W celu uzyskania umorzenia należy spełnić obowiązkowo DWA WARUNKI:
- Wykazać zmniejszenie wartości przychodów, o co najmniej 20%;
- Utrzymanie miejsc pracy przez 10 miesięcy.
Szczegółowe zasady dokonywania Umorzeń:
- O częściowe Umorzenia spłaty kapitału Jednostkowej Pożyczki uprawnione podmioty mogą wnioskować wyłącznie do końca czerwca 2021 roku. Oznacza to, iż po 30 czerwca 2021 roku wnioski o częściowe Umorzenie spłaty kapitału Jednostkowej Pożyczki nie będą przyjmowane.
- Maksymalna, łączna wartość Umorzenia nie może przekroczyć 25% kapitału udzielonej Jednostkowej Pożyczki.
- Warunkiem uzyskania Umorzenia jest zmniejszenie u Pożyczkobiorcy/Wnioskodawcy wartości przychodów z działalności gospodarczej lub odpłatnej działalności statutowej, o co najmniej 20% wynikające z wprowadzonego stanu epidemicznego wywołanego COVID-19.
- Warunek, o którym mowa w ust. 3 powyżej liczony jest poprzez porównanie dwóch
Wybranych, kolejnych miesięcy z okresu od 1.01.2020 Do miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku o Umorzenie, do odpowiadających im miesięcy 2019 r. (np. przychody z 03-04.2020 Do przychodów z 03-04.2019). Warunek potwierdzany na podstawie oświadczenia Wnioskodawcy/ Pożyczkobiorcy o wysokości tych przychodów. Oświadczenie może podlegać weryfikacji przez Pośrednika Finansowego na podstawie dokumentów źródłowych. - Pożyczkobiorcy przysługuje uprawnienie do uzyskania Umorzenia, jeżeli spełnia kryterium utrzymania miejsca pracy przez 10 miesięcy od daty podpisania Umowy Inwestycyjnej, (gdy wniosek o Umorzenie był składany równolegle z wnioskiem o pożyczkę), a w przypadku udzielonych już pożyczek od daty aneksowania Umowy Inwestycyjnej, (gdy wniosek o Umorzenie został złożony po zawarciu Umowy Inwestycyjnej).
- Utrzymanie miejsc pracy, o których mowa w ust. 5 powyżej odnosi się przede wszystkim do utrzymanej liczby miejsc pracy, z zastrzeżeniem, iż wymiary utrzymanych etatów, co do zasady nie powinny ulec zmniejszeniu. Jeżeli liczba miejsc pracy oraz ich wymiary zostały utrzymane w odpowiedniej wysokości i zgodnie z kryterium opisanym w ust. 11 poniżej – Pożyczkobiorcy przysługuje Umorzenie w wysokości odpowiadającej spełnionemu kryterium, zgodnie z zapisami ust. 13. Przykład: Pożyczkobiorca / Wnioskodawca zatrudnia 4 osoby na 1/4 etatu (łącznie cały etat), utrzymane zostało zatrudnienie 3 osób, (mimo, że łącznie również cały etat) – uznaje się, że PES nie wywiązał się z kryterium.
- Liczba miejsc pracy do utrzymania liczona jest według stanu na 2 miesiące3 przed złożeniem wniosku o udzielenie Jednostkowej Pożyczki, (gdy wniosek o Umorzenie jest składany równolegle z wnioskiem o Jednostkową Pożyczkę) / wniosku o Umorzenie Jednostkowej Pożyczki, na podstawie oświadczenia o aktualnym stanie zatrudnienia złożonym przez Wnioskodawcę/ Pożyczkobiorcę.
- Oświadczenie, o którym mowa w ust. 7 powyżej, może podlegać weryfikacji przez Pośrednika Finansowego na podstawie dokumentów źródłowych. Pośrednik Finansowy/ IZ/ BGK zastrzega sobie możliwość weryfikacji stanu zatrudnienia i zmian w stanie zatrudnienia pracowników również w innych okresach niż wskazany powyżej.
- Poprzez miejsce pracy (etat) rozumie się zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę i spółdzielczą umowę o pracę w wymiarze czasu pracy, co najmniej ¼ etatu.
- W przypadku, gdy w weryfikowanym okresie utrzymania miejsca pracy (tj. 2 miesiące przed udzieleniem Jednostkowej Pożyczki oraz 10 miesięcy po udzieleniu Jednostkowej Pożyczki), nastąpiło ustanie Wg stanu na pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego wynikającego z okresu 2 miesięcy (np. w przypadku pożyczki udzielonej 3.06.2020, Liczba etatów liczona jest na 2 pełne miesiące wstecz, czyli 1.04.2020). Strona 7 stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracownika, przy czym nie może się to wiązać z likwidacją miejsca pracy, Pożyczkobiorca może uzupełnić zatrudnienie w terminie do 3 miesięcy.
- Wnioskodawcy/ Pożyczkobiorcy przysługuje uprawnienie do uzyskania Umorzenia, jeżeli spełnia poniższe kryteria:
a) w przypadku utrzymania 100% miejsc pracy(w przeliczeniu na liczbę etatów, przez okres, co najmniej 10 miesięcy po podpisaniu Umowy Inwestycyjnej / aneksowaniu Umowy Inwestycyjnej) – umorzenie 25% kapitału pożyczkowego albo
b) przypadku utrzymania, co najmniej 80% miejsc pracy (w przeliczeniu na liczbę etatów, przez okres, co najmniej 10 miesięcy po podpisaniu Umowy Inwestycyjnej /aneksowaniu Umowy Inwestycyjnej) – umorzenie 15% kapitału pożyczkowego. - Spełnienie kryteriów, o których mowa w ust. 11 powyżej liczone jest dwuetapowo. Po pierwsze weryfikowane jest utrzymanie 100% lub co najmniej 80% liczby miejsc pracy (stanowisk). Następnie weryfikacji i przeliczeniu podlegają utrzymane etaty. Weryfikacja i określenie spełnionych warunków podane są w Regulaminie.
- Umorzenie oznacza zmniejszenie części kapitału Jednostkowej Pożyczki. Umorzenie następuje po upływie 10 miesięcy od podpisania Umowy Inwestycyjnej /aneksowania Umowy Inwestycyjnej. Umorzenie o 25%/15% odnosi się do wartości Jednostkowej Pożyczki udzielonej i rozliczonej.
- Umorzenie Jednostkowej Pożyczki odbywa się po zakończeniu wypłat z Jednostkowej Pożyczki oraz po potwierdzeniu osiągnięcia jednego z kryteriów opisanych w ust. 11 powyżej, w dacie najbliższej płatności raty Jednostkowej Pożyczki.
- Warunkiem wypłaty Umorzenia jest pisemna oświadczenie o spełnieniu jednego z kryteriów wymienionych w ust. 11 powyżej. Oświadczenie może podlegać weryfikacji przez Pośrednika Finansowego na podstawie dokumentów źródłowych.
- Warunki Umorzenia są określane przez Pośrednika Finansowego na mocy zawartej Umowy Inwestycyjnej, w sytuacji, gdy Wnioskodawca ubiega się o Umorzenie w momencie wnioskowania o Jednostkową Pożyczkę lub na etapie zawarcia aneksu do Umowy Inwestycyjnej, gdy Pożyczkobiorca wnioskuje o dokonanie częściowego Umorzenia po zawarciu Umowy Inwestycyjnej, z zastrzeżeniem ust. 1 powyżej.
- Dalsza spłata Jednostkowej Pożyczki następuje na podstawie nowego harmonogramu spłaty, przy czym Umorzenie nie wpływa na okres spłaty Jednostkowej Pożyczki.
- Umorzenie może być przyznane wyłącznie Pożyczkobiorcom, którzy nie przekroczyli limitu pomocy de minimis.
- Załącznikiem do wniosku o umorzenie jest:
Księgowe zestawienie przychodów (np. zestawienie obrotów i sald) za miesiące wskazane spadkiem przychodów.
W razie jakichkolwiek pytań – proszę kontaktować się z Koordynatorem Projektu.
tel.: 730 938 766
e-mail: biuro2otwii@frp.pl